Photo Rating Website
Start nth 5300 NTT DoCoMo Spis prac Duda Lyrics
spowalniacz neutronów

aaaaBober - ogól bobra!aaaa

Temat: [Zamknięty]powtórka Czarnobyla ?

o wlasnie w swierku! to on nie jest pod ziemia?? Bo jak tam sie wjezdza to nic nie widac :) hmm... Co do tych ludzi moja mama jest tam handlowcem :P

stasinek: Jaka ignorancja? Poprostu gdybym przejmował sie tymi wszystkimi pierdolami to bym dawno umarl na zawal. Jestes... ehhh szkoda gadac


Sorki za mocne słowa. Niedoczytałem i się wymskło.
Wiem że jestem...ech szkoda gadać. Popatrz na mój avatar.


Siedzi sobie spokojnie pod tą blaszaną budą -> http://pl.wikipedia....a_w_Swierku.jpg ;) .

30MW niebagatela moja firma ma 3MW trafo i 2 hale z 10 linii produkcyjnych.
30MW/5kW~6000 domów mieszkalnych~małe miasteczko

"Rdzeń reaktora zanurzony jest w wodzie destylowanej na głębokości 7 m. Woda spełnia rolę osłony przed promieniowaniem, chłodziwa i, przede wszystkim, moderatora (spowalniacza neutronów). " :D
Moderatorze spowalniaczu neutronów czy teraz śpisz czy siedzisz w wannie chroniącej przed promieniowaniem. :)
Ten post był edytowany przez stasinek dnia: 19 Maj 2007 - 00:40
Źródło: forum.pclab.pl/index.php?showtopic=258087Temat:
Reaktor niejednorodny ze spowalniaczem stałym

Procesy reakcji jądrowych przeprowadza się w tzw. reaktorach jądrowych. Paliwem do reaktorów jądrowych są pręty, ruru, blachy uranowe lub plutonowe (92233U, 92235U, 94239Pu). Paliwo jądrowe w takich reaktorach rozmieszczone jest w masie ciekłego (np. wody lub ciężkiej) wody lub stałego spowalniacza, tworząc rdzeń lub strefę aktywną reaktora. Gdy paliwo tworzy ze spowalniaczem niejednorodną masę, wtedy taki reaktor nazywamy niejednorodnym (heterogenicznym). Rdzeń otoczony jest warstwą materiału odbijającego neutrony - tzw. zwierciadłem lub neutronem. Jako zwierciadło może służyć grafit, woda, woda ciężka, BeO). Zadaniem zwieciadła jest zmniejszenie masy paliwa jądrowego do wartości mniejszej od masy krytycznej, która byłaby potrzebna w reaktorze bez zwierciadła
Źródło: prypec.fora.pl/a/a,3.html


Temat: Roman Kostrzewski - Woda
Od dłuższego czasu zadaję sobie fundamentalne pytanie: co to kur*a są "opary deuterostali" (Ostatni Tabor). Wiedziony młodzieńczą wytyczną "sięgaj tam gdzie..."cośtam, zajrzałem na google i znalazłem taką oto interpretację:

"co poeta mial na mysli?

poeta mial na mysli zwiazki roszczepialne (stad deuter, bedacy izotopem wodoru i dzialajcy jako spowalniacz neutronow w reaktorach) a stal prawdopodobnie oznacza obudowe. biorac pod uwage calosc textu utworu mozemy wywnioskowac, ze poeta prawdopodobnie mowil o glowicy nuklearnej, a jako, ze tlo historyczne sugeruje nam, iz nie mogl tego w owych czasach powiedziec wprost, musial to zakamuflowac w jakis sposob przed carska cenzura"

Wreszcie ktoś kto rozumie Kostrzewskiego;)
Źródło: gondolin.pl/forum/viewtopic.php?t=5622


Temat: czy Polska powinna zainwestowac w atom
Trzeba pamiętać że tylko 0,7% uranu stanowi rozszczepialny uran 235, reszta to bezużyteczny dla energetyków uran 238. Ponieważ współczesne cywilne elektrownie rozszczepiają tylko uran 235, to może go zabraknąć prędzej niż węgla !
Rozwiązaniem byłyby reaktory powielające (wytwarzające pluton 239), takie jak w Czarnobylu, z grafitowym moderatorem (spowalniaczem neutronów) lub reaktory na prędkich neutronach. Wtedy paliwa jądrowego wystarczyłoby na wiele tysięcy lat.
Problemem jest zapewnienie bezpieczeństwa takich reaktorów i możliwość wykorzystania plutonu 239 do skonstruowania bomb atomowych.

Co do reaktorów termojądrowych to problemem jest zapewnienie samopodtrzymywania się reakcji (inaczej mówiąc osiągnięcie zapłonu). W wyniku reakcji deuteru z trytem powstaje hel-4 i neutron, który wynosi lwią część energii reakcji. Neutrony są przechwytywane w masywnym płaszczu reaktora, ogrzewając go. Dalej już jest standardowo: chłodzenie wodą, która pod wpływem ciepła zamienia się w parę, turbina i generator (prądnica).
Wytworzona energia elektryczna wraca do reaktora, podgrzewając indukcyjnie plazmę i podtrzymując tym samym reakcję. Nietrudno zauważyć jak nieefektywny jest to proces !

Rozwiązaniem byłoby wykorzystanie obecnego w dużych ilościach na Księżycu helu-3, w wyniku fuzji z jego udziałem zamiast neutronu wytwarzany jest dodatnio naładowany proton, który oddziaływuje z plazmą podgrzewając ją, a ponadto eliminując potrzebę stosowania ciężkich osłon. Energię elektryczną można by uzyskiwać przez separację ładunków w polu elektrycznym, a nie tylko w wyniku chłodzenia reaktora.
Ponadto taki reaktor mógłby stanowić silnik statku międzyplanetarnego, który wprawdzie nie mógłby startować z powierzchni Ziemi, ale za to wielokrotnie skróciłby czas podróży. Pomyślmy ile helu-3 musi znajdować się na Merkurym !
Ten post był edytowany przez Andree dnia: 16 Sierpień 2006 - 12:30
Źródło: forum.pclab.pl/index.php?showtopic=184162


Temat: Promieniotwórczość Naturalna
W 1896r. uczony francuski Henryk Becquerel wykrył niewidoczne dla oka, bardzo słabe promieniowanie wysyłane przez preparaty zawierające uran.Ciała, które wysyłają promieniowanie zaobserwowane przez Becquerela nazwano ciałami promieniotwórczymi lub radioaktywnymi.

Promieniowanie wysyłane przez pierwiastki radioaktywne mają następujące cechy:
1.Zaczerniają kliszę fotograficzną.
2.Wywołuje działanie chemiczne: pod wpływem tego promieniowania tlen zamienia zamienia na ozon;
woda,chlorowodór ulega rozkładowi.
3.Wywołuje luminescencję niektórych substancji np.siarczku cyjanku.
4.Pierwiastki promieniotwórcze stałe wysyłają ciepło, w stanie czystym świecą w ciemności.

REAKTOR JźDROWY
Neutrony wyzwolone podczas rozszczepienia jądra uranu 235U tzw. neutrony wtórne, maja prędkość dużo większą od neutronów wywołujących rozszczepienie.I te neutrony wtórne również mogą wywołać rozszczepienie innych jąder uranu,dzięki temu powstają nowe neutrony zdolne do bombardownia dalszych jąder uranu i w ten sposób może powstać nie zanikająca reakcja, zwana łańcuchową. Urządzenie zawierające materiał ulegający rozszczepieniu i materiał nierozszczepialny, tworzą układ, w którym można wytworzyć reakcję łancuchową w sposób kontrolowany, nazywa się reaktorem jądrowym.).Pierwszy reaktor uranowy o mocy 200 watów został zbudowany w roku 1942 pod kierunkiem Enrico Fermiego w Chicago.
Podstawowymi elementami reaktora są:
-paliwo jądrowe (uran, pluton)
-moderator,który służy do spowalniania neutronów,neutrony zderzają się sprężyście z jądrami lekkich pierwiastków i są spowalniane,moderatorem może być:grafit,beryl a także zwykła woda.
-substancja chłodząca(woda,powietrze,wodór)
-reflektor jest osłona rdzenia reaktora,jego celem jest zwiększenie strumienia neutronów w zewnętrznych częsciach rdzenia
-osłona betonowa
-kanały do wprowadzania substancji,które mają być napromieniowane
-pręty regulacyjne i pręty bezpieczeństwa zbudowane są z substancji pochłaniających neutrony(bor,kadm)
pręty regulacyjne służą do precyzyjnej zmiany strumienia neutronów, poprzez odpowiednie zanurzenie prętów
regulacyjnych można nastawić reaktor na odpowiednią moc
pręty bezpieczeństwa mają za zadanie całkowite przerwanie reakcji łańcuchowej podzczas sytuacji awaryjnej.

Cały rdzeń reaktora zanurzony jest w chłodziwie,którego zadaniem odprowadzaniem ogromnych ilości ciepła powstających podczas pracy reaktora.
Reaktor służy do otrzymywania nowych pierwiastków i sztucznych izotopów promieniotwórczych.
Źródło: kornelia.xaa.pl/viewtopic.php?t=1356


Temat: Elektrownia wodna i jądrowa
Elektrownia jądrowa


W roku 1938 dwóch niemieckich fizyków atomowych Otto Hahn i Fritz Strassmann dokonało rozszczepienia jądra uranu. Dało to początek idei reakcji łańcuchowej rozszczepiania, a następnie zamysłu przeprowadzenia owej reakcji w sposób kontrolowany, czyli reakcji jądrowej.
Do stworzenia pierwszego reaktora jądrowego doszło w Stanach Zjednoczonych w 1942 roku pod kierownictwem włoskiego emigranta, fizyka atomowego Enrico Fermiego. Zasadniczą część owego reaktora jądrowego stanowił blok grafitowy, w którym znajdowały się pręty uranowe i kadmowe. Uran był materiałem rozszczepialnym, czyli paliwem jądrowym, grafit pełnił rolę moderatora (spowalniacza) zmniejszającego prędkość neutronów do najbardziej skutecznej dla przebiegu reakcji, rola kadmu zaś polegała na pochłanianiu neutronów, aby ich liczba nie wzrosła do poziomu grożącego eksplozją. Po II wojnie światowej zajęto się problemem praktycznego wykorzystania reakcji jądrowej do zadań pokojowych. Pierwsze udane próby wytwarzania prądu elektrycznego przy użyciu reaktora jądrowego przeprowadzono w Arco w stanie Idaho w 1951 roku. Pierwszą elektrownię jądrową otworzono jednak w ZSRR. Miało to miejsce w 1954 roku w Obnińsku w pobliżu Kaługi. Również w 1954 roku zastosowano reaktor jądrowy do napędu okrętu podwodnego "Nautilus", a w 1957 roku do napędu radzieckiego lodołamacza "Lenin".


Elektrownia wodna

Pierwsza na świecie elektrownia wodna powstała w roku 1869. Zbudował ją francuski producent papieru Aristide Berges, którego fabryka znajdowała się w Alpach nad brzegiem strumienia. Produkowała ona prąd elektryczny wykorzystując energię spadku wody. Woda przepływając z wyższego poziomu na niższy poruszała turbiny wodne sprzężone z prądnicami. Takie elektrownie nazywane są dziś elektrowniami przepływowymi. Dzielą się one na trzy grupy, w zależności od wysokości spadu wody - elektrownie niskiego spadu (do 15 m), średniego spadu (15 - 50 m) oraz wysokiego - powyżej 50 m.
Oprócz elektrowni przepływowych spotyka się również tzw. szczytowo-pompowe, gdzie są dwa zbiorniki - górny i dolny - oraz prądnice mogące pracować jako silniki, turbiny oraz pompy. W okresie małego zapotrzebowania mocy woda jest pompowana z dolnego do górnego zbiornika, natomiast w momencie dużego zapotrzebowania na prąd ruch wody jest odwrotny. Najstarsza tego
typu elektrownia powstała w 1907 roku w Szwajcarii.
Największą obecnie w Europie elektrownią wodną jest Dinorwic w Walii, natomiast największą wodną elektrownią świata jest Itaipu powstała na zaporze na rzece Parana. Uruchomiono ją w roku 1984. Elektrownia ta jest własnością rządów Brazylii i Paragwaju i wytwarza 13 320 megawatów energii
Źródło: kornelia.xaa.pl/viewtopic.php?t=2818


Temat: Co się stało 26 kwietnia 1986 roku?
W nocy 26 kwietnia 1986 roku doszło do największej katastrofy nuklearnej w historii - eksplodował czwarty reaktor elektrowni w Czarnobylu. Poniżej podajemy chronologię i przebieg akcji ratowniczej.

• 1978 - w Czarnobylu uruchomiono pierwszy reaktor powstającej tam elektrowni atomowej.

• 1983 - do sieci podłączono reaktor numer 4. Podobnie jak poprzednie, był to reaktor RBMK-1000 z grafitem jako spowalniaczem neutronów, chłodzony lekką wodą. Zblokowanym z nim turbinom energetycznym dostarczał maksymalnie 1000 megawatów mocy.

Feralny reaktor: To miał być tylko eksperyment

Co naprawdę się stało 26 kwietnia 1986 roku?

Reaktory energetyczne RBMK swą konstrukcją bardzo przypominają reaktory wytwarzające pluton w radzieckich zakładach produkcji broni jądrowej. Niespotykanym w świecie ewenementem technicznym reaktorów RBMK jest możliwość wymiany poszczególnych prętów paliwowych w trakcie jego pracy. RBMK uznawane są za najbardziej niebezpieczne urządzenia cywilnej energetyki jądrowej: wypełnia je palny grafit i nie mają powszechnie stosowanej na Zachodzie wzmocnionej osłony betonowej.

• 26 kwietnia 1986 roku, godz. 1.23 czasu moskiewskiego (25 kwietnia, godz. 23.23 czasu polskiego) - po utracie przez personel elektrowni kontroli nad reaktorem numer 4 nastąpił w nim gwałtowny wzrost mocy, rozsadzenie systemu chłodzącego i rdzenia reaktora przez ekspandującą parę oraz pożar grafitu. Jak się ocenia, siła wybuchu była równoważna eksplozji tony trotylu.

Według oficjalnych danych radzieckich, katastrofa nastąpiła podczas doświadczalnego ustalania, jak długo po wyłączeniu reaktora i odcięciu pary roboczej turbiny bloku będą wytwarzać prąd siłą rozpędu. W trakcie eksperymentu z rdzenia reaktora usunięto niemal wszystkie pręty sterujące i w momencie awarii nie dało się wsunąć ich z powrotem.

W chwili katastrofy w odległym od elektrowni o 3 kilometry mieście Prypeć przebywało 45 tysięcy ludzi, w tym 16 tysięcy dzieci.

• 26 kwietnia do 4 maja - większość uwolnionego w wyniku wybuchu i pożaru materiału radioaktywnego przedostało się do środowiska w ciągu pierwszych 10 dni po katastrofie. Zmiana wiatru z początkowo północnego na południowy sprawiła, że najsilniej skażone zostało terytorium sąsiedniej Białorusi.

• 27 kwietnia do 5 maja - w ramach około 1800 lotów śmigłowców na płonący reaktor zrzucono około 5 tysięcy ton piasku z pochłaniającymi promieniowanie ołowiem i borem.

• 27 kwietnia - ewakuacja ludności Prypeci, gdzie mieszkali przede wszystkim pracownicy elektrowni i ich rodziny. Rozszerzona w ciągu kolejnych dni na 30-kilometrową strefę wokół elektrowni ewakuacja objęła ostatecznie 135 tysięcy ludzi.

• 28 kwietnia - wieczorny dziennik telewizyjny "Wremia" przyniósł pierwszą oficjalną radziecką informację o katastrofie w Czarnobylu. Potwierdziły się wcześniejsze obawy, że wykryta nad Skandynawią chmura radioaktywna, która spowodowała prewencyjne wyłączenie szwedzkich elektrowni atomowych pochodziła z awarii nuklearnej na wielką skalę.

• 6 maja - emisja materiałów promieniotwórczych do atmosfery została wstrzymana.

W likwidowaniu skutków katastrofy czarnobylskiej udział brało łącznie 800 tysięcy żołnierzy i cywilów - po połowie z Ukrainy i innych części ZSRR. Według norweskiej fundacji ekologicznej Bellona, w ciągu 10 lat po katastrofie zmarło 15 tysięcy z nich.

• 15-16 maja - na ruinach reaktora wybuchają kolejne pożary, powodując dodatkową emisję promieniotwórczości.

• 15 listopada - ukończono budowę betonowego sarkofagu, kryjącego szczątki reaktora nr 4.

• 22 grudnia 1988 roku - radzieccy naukowcy ujawniają, że sarkofag zaprojektowano z myślą utrzymania się jego konstrukcji tylko od 20 do 30 lat.

• 1989 - początek drugiego etapu przesiedleń ludności. Około 100 tysięcy ludzi musiało opuścić skażone tereny na Białorusi, Ukrainie i w Rosji.

• 20 kwietnia 1989 roku - rząd ZSRR ostatecznie zrezygnował z ukończenia budowy reaktorów numer 5 i 6 w Czarnobylu.

• 12 października 1991 roku - po pożarze reaktora numer 2 zostaje on definitywnie wyłączony.

• 12 grudnia 2000 roku - władze Ukrainy ostatecznie zamknęły czarnobylską elektrownię jądrową.

Zobacz archiwalne i współczesne zdjęcia Czarnobyla
______________
(INTERIA.PL/PAP)
Źródło: klubciconia.avx.pl/forum/viewtopic.php?t=445Bober - ogól bobra!

Designed By Royalty-Free.Org